piątek, października 30, 2015

Koszmarki dawnej mody

historia mody
Mamy rok 2015, zaledwie dziesięć lat temu moda była tak koszmarna i tandetna, że dziś nie pokazałabym się w żadnym ze swoich ówczesnych ubrań nawet sama sobie w lustrze. W latach 90 XX kicz był synonimem luksusu, a fryzury z lat 80 XX wieku aż proszą się o fryzjera z nożyczkami i prostownicą. A co było jeszcze dawniej?
Dawniej bywało jeszcze gorzej! Oto moja subiektywna lista najgorszych trendów w historii. 


Rhingrave

historia mody
 1659
Coś, co nigdy nie powinno wydarzyć się w męskiej modzie, a gdyby wydarzyło się w damskiej, wcale nie byłoby lepiej. Chyba pierwsze na świecie spódnico-spodnie, tak paskudne, że wstyd pokazywać. A jednak panowie je nosili. Na szczęście nie za długo. Modne były mniej więcej w połowie XVII wieku, najprawdopodobniej pochodzą z Niemiec.
Upstrzone koronkami i wstążkami, tak szerokie, że nie wiadomo, gdzie kończyła się jedna, a zaczynała druga nogawka, do tego kolorowe i dosyć długie, jak na ówczesne standardy męskich spodni. Koszmar.

Budka (kapotka)

historia mody
 Ok. 1835 Met Museum
Czyli załóż wywinięty koszyk, będzie fajnie. Opcja dla fanek wiader na głowie. Kapelusz tak brzydki, że nie ma zmiłuj się, a jednak, niestety, stał się swego rodzaju symbolem epoki. Budka noszona była praktycznie przez cały XIX wiek, tutaj mamy raczej skromną wersję, ale były też modele kolorowe, pełne wstążek i sztucznych kwiatów. 

Rękawy typu gigot

historia mody
Ok. 1895 Met Museum
Co dosłownie znaczy barani udziec. Nie rozumiem, czemu ktokolwiek chciał nosić coś, co nazywało się tak mało wykwintnie, zwłaszcza, jeśli chodzi o modę, ale cóż, ten fason też nie przetrwał długo. Modny były przez krótki czas w latach 90 XIX wieku. Doszukiwanie się przyczyn wydaje się bezcelowe, powód jest oczywisty – wyglądały fatalnie.

Hennin i czepiec siodłowy

historia mody
 Hennin - stożki z welonami, czepiec siodłowy - dziwne, niebieskie coś na głowie pani w zielonej sukni
Czyli dziwne nakrycia głowy rodem ze średniowiecza, które rzeczywiście mogą świadczyć na korzyść stwierdzenia, że były to wieki ciemne. Czepiec siodłowy, modny był na początku XV wieku, a noszące go kobiety wyzywano od baranów. Z kolei hennin pojawił się w połowie XV wieku i jakimś cudem stał się inspiracją dla współczesnych rysowników, chcących przedstawić średniowieczne księżniczki. Co myślała sobie kobieta, która postanowiła wdziać na głowę ogromny stożek, lub formacje a la baranie rogi – nie wiem i nie chcę wiedzieć. 

Suknie z lat 30 XIX wieku

historia mody
 Tutaj mamy suknię w pakiecie z kapotką na głowie. Zabójcza kombinacja. Los Angeles County Museum of Art
Jest wiele okresów w historii mody, za którymi nie przepadam, na przykład lata 1500-1700 uważam w większości za pomyłkę ( a to aż dwa stulecia kiepskiego gustu!), ale i tak wolę patrzeć na te okropne fortugały, i inne przetykane złotem i kamieniami szlachetnymi suknie dworskie, które mimo to wyglądają na trumienne, niż na to coś. Rujnuję sylwetkę? Tak. Groteska? Tak. A więc czemu nie? 

Blumerki

historia mody

Szerzej pisałam o nich tutaj, ale powinny znaleźć się w tym zestawieniu. Zasłużyły sobie na to. Mimo, że były jednym z przejawów emancypacji, nie dodawały paniom wdzięku. Coś, co wygląda jak nadmuchana, za duża o pięć rozmiarów piżama, nie może wyglądać dobrze. Powiedzmy, że były to dobrego złe początki.

A co Wy byście dodali do tej listy?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, polub Modowe Opowieści na FB. 

5 komentarzy:

 1. Genialny miałaś pomysł na post ! :D

  http://mylittlelifex3.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Polskie czepce ludowe :) Chociaż są zdobione pięknymi haftami, to zaliczam je do "koszmarków".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też prawda, ale folklor to taki pozytywny kicz.

   Usuń

Jeśli dowiedziałaś(łeś) się czegoś nowego, lub uważasz ten wpis za ciekawy, podziel się swoją opinią. Będę wdzięczna ;)

TOP