sobota, października 24, 2015

Najpiękniejsze suknie z lat 1900-1914

historia mody

Jak jeszcze nie wiecie, ale zaraz się dowiecie, bo Wam powiem, piszę licencjat z historii mody w latach 1900-1914. Dokładnego tytułu jeszcze nie znam. Istnieje za dużo aspektów, które chciałabym poruszyć, a wiadomo, że praca licencjacka nie powinna być zbyt obszerna. Obecnie mam w głowie prawdziwą burzę, a prawie każdy pomysł zasługuje na osoby rozdział. Gdybym miała napisać o wszystkim, wyszłoby z 1000 stron, może nawet i więcej. Coś czuję, że i tak będę musiała ją skracać, albo napisze milion chaotycznych notatek, których synteza zajmie mi za dużo czasu i w końcu w swojej pracy nie zawrę nawet połowy tego, co chcę. 


Jestem teraz na etapie poszukiwań i selekcji, dlatego postanowiłam przygotować post z 10 najpiękniejszymi sukniami różnych projektantów z początku XX wieku i pokazać Wam, o jak cudownym okresie przyszło mi pisać. 
I w tym momencie odkryłam, że mam na dysku zapisane tysiące zdjęć sukien, ale rzadko kiedy posiadam do nich źródło, czy choćby datowanie. Dlatego musiałam pobawić się w detektywa, co udało mi się średnio. Ale co tam, widzicie tutaj zbiór chyba wszystkich projektantów, o których chcę napisać.

historia mody

historia mody
 Na razie wiem na pewno, że głównie skupię się na modzie damskiej, męską chyba pominę, ale poza tym, chciałabym opisać też życie ówczesnych kobiet, kulturę, nowe kierunki w sztuce, które przecież też nie były bez znaczenia, tak samo jak lekkie rozluźnienie obyczajów, wynalazki, popularyzacja sportu, poszukiwanie nowego miejsca kobiety w zmieniającym się społeczeństwie. Jednym słowem chciałabym pisać o wszystkim.
historia mody

Gabrielle Ray 1883-1973, Angielska aktorka sceniczna, uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet, przez co była też jedną z najczęściej fotografowanych. 

historia mody

historia mody
 O Lucile mogliście poczytać trochę w tym poście.
historia mody

Czy ten kapelusz nie jest cudowny? 

historia mody
 Paul Poiret, król mody i projektant, któremu na pewno poświęcę mnóstwo linijek tekstu.
historia mody
 Tak samo jak Worthowi, w końcu to on jest ojcem haute couture.
historia mody
Wybór był oczywiście bardzo trudny, bo kocham ten okres całym sercem i praktycznie każda suknia mi się podoba i każdą chciałabym mieć. Widzicie naprawdę niewielki procent zawartości mojego dysku i to wyselekcjonowany - do tych zdjęć, do których posiadałam jako takie źródła. Cóż, mnóstwo pracy przede mną.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, polub Modowe Opowieści na FB.

6 komentarzy:

 1. Ta czwarta i ostatnia - najcudowniejsze !!
  Pozdrawiam
  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 2. 2,3,4 najpiękniiejsze! Wszystkie jednak robią wrażenie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Licencjat z takiej tematyki pisałabym z przyjemnością. Owocnych poszukiwań.

  P.S. Chaosem się nie przejmuj, w matematyce to najwyższa forma porządku ;).

  Fajne zdjęcie profilowe!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat :-) Ja natomiast bardzo lubię modę lat 20. XX wieku, a secesję uwielbiam za wzornictwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uwielbiam lata 20, ale je wezmę sobie na warsztat podczas magisterki. Secesja jest piękna, kocham Klimta i Muchę.

   Usuń

Jeśli dowiedziałaś(łeś) się czegoś nowego, lub uważasz ten wpis za ciekawy, podziel się swoją opinią. Będę wdzięczna ;)

TOP