sobota, sierpnia 20, 2016

Mniej znane cytaty o modzie, które warto poznać

prada
Miuccia Prada powiedziała kiedyś „Kobiety często nie chcą przyznać, że lubią modę. A jednak moda fascynuje wszystkich – od kierowcy taksówki, po wielkiego intelektualistę. Często zadaję sobie pytanie czemu tak jest. Nie znam odpowiedzi.
 
Ta sama projektantka powiedziała też: „Nie wierzę ludziom, którzy twierdzą, że ubranie nie jest ważne.” Pod tym zdaniem mogłabym podpisać się obiema rękami. I nogami. 

Na Modowych Opowieściach często staram się udowodnić, że moda to coś więcej, niż tylko ubrania. Dzisiaj wyręczę się przy tym cudzymi słowami. 


mark twain


„Ubranie czyni człowieka. Nadzy ludzie mają niewielki lub żaden wpływ na społeczeństwo”
- Mark Twain

Mark Twain żył w XIX wieku, stuleciu, w którym ubranie kształtowało ciało – naturalne było uważane za brzydkie – dopiero uformowane nabierało piękna. Dotyczyło to zarówno kobiet jak i mężczyzn.
Sam pisarz uważał, że gdyby ludzie chodzili nadzy, tworzyliby idealnie demokratyczne społeczeństwo, to ubiór dzieli ludzi na warstwy, buduje dystans, sprawia, że niektórzy postrzegani są jako lepsi, budzą respekt. Innymi słowy, odpowiednio ubrana osoba, może wszystko. Bo „kim stanie się człowiek pozbawiony ubrań? Nikim.”* 
W XIX wieku mężczyzna ze swoim strojem tworzył jedność, to ubiór zapewniał szacunek, poważanie. Nagi urzędnik straciłby cały autorytet. Ubranie było „zbroją” dającą moc, dosłownie czyniącą człowieka.
W końcu jesteśmy jedynym gatunkiem wstydzącym się (przecież naturalnej) nagości i jedynym, który te nagość zasłania. A więc ubranie - naprawdę - tworzy człowieka. 

* Prafraza fragmentu „Monologu Cara” dzieła Twaina z 1905 roku, chyba nie ma polskiego wydania. 

lucy duff-gordon
„Ubierz nawet najzwyczajniejszą kobietę w piękną suknię, a nieświadomie będzie starała się do niej dopasować” 
- Lucy Duff-Gordon

Ten cytat sprawił mi problem w przełożeniu dosłownie na polski (byłabym okropnym tłumaczem), trudno oddać jego sens, ale myślę, że większość jednak zna angielski i doskonale go zrozumie i bez tego. 

Słowa projektantki można podciągnąć pod „ubranie stwarza człowieka”. Bo czy w pięknej sukni i szpilkach nie zachowujemy się inaczej niż w dżinsach i trampkach? Czy stroje nie nadają nam pewności, wdzięku i nie podkreślają tego, co akurat chcemy pokazać ?

O Lady Lucy Duff-Gordon pisałam już tutaj, więc nie będę powtarzać kim była i czym zasłużyła się dla mody. Zapraszam też do poczytania o jej siostrze – to jej zawdzięczamy it-girls. 

oscar wilde
„Moda jest formą brzydoty tak nieznośną, że musimy zmieniać ją co sześć miesięcy” 
- Oscar Wilde

Wilde mówi o modzie typowy dla siebie prześmiewczo-ironizujący sposób, który jednak zawsze w pewnym stopniu odzwierciedla rzeczywistość, nawet jeśli jest to rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Nie każdy wie, że pisarz brał udział w tak zwanej artystycznej reformie stroju. W początkowych latach kariery przywdziewał „strój estety”, który „odrzucał” dziewiętnastowieczną moralność. Często przymuszał też swoją żonę Konstancję, by zakładała wymyślne stroje. Z drugiej strony Konstancja uczestniczyła w tej „normalnej” reformie stroju, mającej na celu (głównie) pozbycie się gorsetu.
  
Elsa Schiaparelli
„W trudnych czasach moda jest zawsze skandaliczna” 
- Elsa Schiaparelli

Wydaje mi się, że Schiaparelli jest dziś zapomniana i niedoceniania, a to przecież ona tworzyła najbardziej szalone i odważna projekty, którymi zmiotła ze sceny Coco Chanel. Elsa jak nikt inny łączyła modę ze sztuką, wznosząc ubrania na zupełnie inny poziom.
Jej słowa podkreślają nierozłączną więź między modą, a społeczeństwem. Jedno znajduje odbicie w drugim. Czy to czasem dziwne trendy rewolucji francuskiej, czy ruch hippisów w odpowiedzi na wojnę w Wietnamie – ludzie zawsze podkreślają swoje opinie poprzez zmianie stroju. 

paul poiret
„Czy jestem głupcem, gdy marzę o nadaniu moim sukniom rangi sztuki, czy jestem głupcem, gdy mówię, że krawiectwo to sztuka?
 - Paul Poiret

Paul Poiret był najznakomitszym projektantem sprzed Pierwszej Wojny Światowej, który zrobił dla mody zbyt wiele, bym mogła to streścić w tym poście. Schiaparelli współpracowała z wielkimi artystami – Poiret założył szkołę designu. Był człowiekiem, który nie bał się mówić głośno o swoich sukcesach, a swoimi projektami starał się podnieć modę do rangi najprawdziwszej sztuki. W czasach gdy wszystkich projektantów mody nazywano krawcami (couturier), on mówił osobie jako artyście.
Dziś chyba niewiele osób ma wątpliwości co do tego, że moda to sztuka. Na szczęście!

Marie Freifrau von Ebner-Eschenbach
„Jak tylko moda zaczyna być uniwersalna, przestaje być na czasie” 
- Marie Freifrau von Ebner-Eschenbach 

Jeden z najprostszych, a zarazem moich ulubionych cytatów o modzie.
Marie von Ebner-Eschenbach była autorką powieści psychologicznych opisujących austriackie społeczeństwo dziewiętnastego wieku. W prostych słowach udało jej się uchwycić naturę mody, aktualną do dzisiaj, być może teraz nawet bardziej trafną niż kiedykolwiek. 

To oczywiście tylko kilka modowych cytatów, które są mniej znane od wyświechtanych sloganów typu „Moda przemija, styl pozostaje”, a które moim zdaniem warto znać. Może post doczeka się drugiej części, bo ja naprawdę uwielbiam cytaty ;) 
Macie jakieś swoje ulubione cytaty o modzie, urodzie, stylu?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli dowiedziałaś(łeś) się czegoś nowego, lub uważasz ten wpis za ciekawy, podziel się swoją opinią. Będę wdzięczna ;)

TOP