piątek, września 23, 2016

Wycieczka po paryskim haute couture


historia mody

W 1910 roku francuski dziennik "Le Figaro" wydał książkę "Les créateurs de la mode" - kreatorzy mody. Poza tekstem Rogera Milesa znajdziemy w niej niepowtarzalne fotografie przedstawiające wnętrza salonów najważniejszych paryskich krawców tamtej epoki. 

Co jeszcze ciekawsze, poza wnętrzami butików, na zdjęciach zostały uwiecznione również krawcowe i projektanci przy pracy. Możemy więc podziwiać proces powstawania haute couture od wyboru materiału, po samą przymiarkę. Zapraszam na wycieczkę po świecie paryskiej mody w 1910 roku.

Na samej górze znajduje się zdjęcie przedstawiające wnętrze butiku (lub bardziej showroomu) Madame Chéruit. Louise (często nazywana Madeleine) Chéruit była nie tylko jedną z pierwszych kobiet prowadzących ogromne przedsiębiorstwo modowe i jedną z najpopularniejszych projektantek początku XX wieku. Słynęła też z niezwykłej urody, często pozowała do obrazów Paula Césara Helleu (tutaj). Jej projekty publikowano w Gazette du Bon Ton (bardzo ekskluzywny i drogi magazyn modowy, dostępny tylko dla osób zapisanych na subskrypcję, publikujący dzieła siedmiu najważniejszych paryskich projektantów) jej suknie na fotografiach uwiecznił między innymi Edward Steichen. (Marion Morehouse w sukni od Chéruit, 1927)

historia haute couture
Wnętrze butiku domu mody Dechoff-David

historia mody
Wnętrze butiku domu mody Worth

historia haute couture
Wnętrze butiku domu mody Doucet 


historia mody

Wnętrze butiku domu mody Paquin
 historia haute coutureWnętrze butiku domu mody Doeuillet

Powyżej możemy podziwiać butiki kolejnych gwiazd modowej sceny początku XX wieku. Wortha - ojca haute couture, synonim luksusu, krawca elit i koronowanych głów chyba nie trzeba przedstawiać. O Jeanne Paquin, Jacquesie Doucecie i Georgesie Doeuillecie pisałam już tutaj i tu. Cała trójka* cieszyła się sławą największych couturierów, a ich projekty możemy odnaleźć we wspomnianej Gazette du Bon Ton.

* W owym czasie dom mody Worth należał już do synów Charlesa Wortha. 

Warto też dodać, że to właśnie w 1910 roku powstała (a właściwie przekształciła się z podobnej organizacji) Chambre Syndicale de la Couture Parisienne - czyli z grubsza właśnie haute couture  jakie znamy dziś samo w sobie.

Poniżej: modelki w jednym z butików.
historia haute couturehistoria haute couture
Butik Wortha po raz drugi 
historia haute couture
Przymiarka sukni
historia mody
 Kolejna przymiarka sukni w jednym z butików 

Haute Couture od kuchni  


historia mody
Praca nad nowym modelem sukni - projektowanie w toku

No dobrze, to były piękne wnętrza, w których spotykały się najbogatsze damy z całego świata by wydać małe fortuny na nowe suknie i kapelusze. A co działo się za kulisami, w pracowaniach, gdzie krawcy, krawcowe i midinetki uwijali się nad metrami tkanin i tysiącami szpilek? 

historia haute couture
Pracownia krawiecka
historia haute couture
A tutaj mamy panie zajmujące się produkcją staników od sukni
historia haute couture
Po lewo ubieranie manekinów w suknie, a po prawo pracownia spódnic
 
historia haute couture
Po prawo - kolejna przymiarka, po lewo praca nad nową suknią na żywej modelce

Jak widać praca w dużym domu mody, dla bogatej klienteli nie przedstawiała się jakoś tragicznie, czego pewnie niektórzy się spodziewali. Gorzej było w miejscach, gdzie odzież produkowano masowo. Tam, tak jak i dziś, warunki były skandaliczne. Można powiedzieć, że minęło ponad sto lat, a nic się nie zmieniło. 

Całą książkę możecie przeczytać (jeśli znacie francuski) lub chociaż obejrzeć zdjęcia i ryciny tutaj, dzięki uprzejmości Philadelphia Museum of Art. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli dowiedziałaś(łeś) się czegoś nowego, lub uważasz ten wpis za ciekawy, podziel się swoją opinią. Będę wdzięczna ;)

TOP